Czas czytania - 4 min
Farmaceuta za granicą: Niemcy. Kwalifikacje, zarobki, oferty pracy
Szukasz pracy w aptece? Najpierw określ swoje oczekiwania i poznaj polski rynek pracy. Jeśli w kraju nie widzisz dla siebie perspektyw lub chcesz postawić kolejny krok w rozwoju swojej kariery, może warto zweryfikować możliwości zawodowe za granicą. Co powiesz na pracę w Niemczech? Sprawdźmy, jak wygląda branża farmaceutyczna za naszą zachodnią granicą.
Izabela Hubatsch, która już prawie od dekady zajmuje się rekrutacją polskich farmaceutów na terenie Niemiec, zwraca uwagę na tutejszy niedobór pracowników aptek, podczas gdy w Polsce jest nadwyżka młodych farmaceutów. Jeśli rynek pracy u naszego sąsiada jest nienasycony, a na miejscu masz trudności ze znalezieniem korzystnej oferty zatrudnienia, może warto zastanowić się emigracją?

Dlaczego polski farmaceuta decyduje się na pracę w Niemczech?
Wydawać by się mogło, że polski farmaceuta wyjeżdżający do Niemiec wskaże wysokość wynagrodzenia jako główny powód swojej decyzji. Okazuje się, że pieniądze to nie jedyna motywacja. – Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na pracę w Niemczech? Często słyszę od kandydatów, że zdecydowali się na wyjazd, ponieważ w naszym kraju nie mają możliwości spełnienia się w swoim zawodzie – zwraca uwagę Izabela Hubatsch. – Mówią, że powodem jest ciągły nacisk na sprzedaż i zbyt wysoki target, który nie pozwala poświęcić wystarczającej ilość czas pacjentowi.
Co jest jeszcze ważne dla polskiego kandydata? Ekspertka wskazuje, że istotne są lokalizacja miejsca pracy, środowisko, warunki socjalne, perspektywy zawodowe, ale też możliwości rozwoju swoich pasji. Mimo że wyższe wynagrodzenia są oferowane w zachodnich regionach, Polacy często szukają pracy na Wschodzie Niemiec. Izabela Hubatsch tłumaczy to bliskością naszej granicy. – Kandydaci decydują się na wschodnie regiony ze względu na możliwości częstszych przyjazdów do kraju. Poza tym, można jednocześnie pracować w Niemczech i mieszkać w Polsce.
Zarobki farmaceutów w Niemczech 2021
Na terenie Niemiec system wynagrodzeń nie jest uzależniony od tzw. taryfy. Obecnie wynagrodzenie brutto po uznaniu dyplomu wynosi od 3529 euro do 4279 euro. Asystent aptekarza zarabia od 2889 euro do 3056 euro. Natomiast technik farmacji może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 2117 euro do 2742 euro.
Jeśli chodzi o zróżnicowanie wynagrodzeń w regionach, to na Zachodzie kraju pensje są wyższe niż na Wschodzie. Przykładowo w Badenii-Wirtembergii to około 4207 euro, a w Hesji – 4422 euro.
Praca dla farmaceuty na terenie Niemiec – wymagania
Wśród podstawowych oczekiwań względem kandydatów, którzy chcą pracować jako farmaceuci w Niemczech, znajdują się:
- Wykształcenie: Magister farmacji / Technik farmaceutyczny (w zależności od stanowiska),
- Uznanie kwalifikacji: tzw. aprobacja dyplomu zgodnie z niemieckim prawem do wykonywania zawodu,
- Język: znajomość języka niemieckiego w mowie i w piśmie (poziom B2 / C1 potwierdzony certyfikatem).
Ważne: Aby pracować jako farmaceuta w Niemczech, konieczne jest uznanie dyplomu, tak zwana aprobacja (licencja zawodowa). Właściwe organy dla danego regionu w Niemczech (Apothekerkammer – Izba Farmaceutyczna), decydują o uznaniu kwalifikacji farmaceutów i przyznaniu aprobacji lub licencji zawodowej. Ale wykształcenie kierunkowe to nie wszystko. Nie można ubiegać się o uznanie dyplomu farmaceuty na terenie Niemiec bez znajomości języka niemieckiego na poziomie co najmniej B2.
Oferty pracy dla farmaceuty w Niemczech
Przeglądamy oferty dla farmaceutów na terenie Niemiec w serwisie praca.farmacja.pl i sprawdzamy, co oferują tamtejsi pracodawcy dla kandydatów:
- Opieka polskiego rekrutera (wsparcie w zakresie załatwiania wszelkich formalności związanych z podjęciem pracy czy stawianiu pierwszych kroków na terenie Niemiec, towarzyszenie podczas procesu rekrutacji i integracji),
- Pomoc w relokacji / Pomoc w znalezieniu mieszkania blisko miejsca pracy,
- Kurs języka niemieckiego (w tym specjalistycznego),
- Atrakcyjne wynagrodzenie,
- 13. pensja,
- Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę obowiązująca na terenie Niemiec,
- Pokrycie kosztów zakwaterowania (1-3 miesiące),
- Mieszkanie służbowe za symboliczną opłatę,
- Atrakcyjny pakiet socjalny,
- 33 dni płatnego urlopu,
- Samochód służbowy do własnej dyspozycji.
– Gdy już pojawią się nowi farmaceuci, potrzebują specjalnej pomocy w zapoznaniu się ze specyfiką pracy zawodowej oraz możliwościami jakie daje system socjalny w Niemczech – tłumaczy Izabela Hubatsch. – Pomagam w znalezieniu zakwaterowania czy ubezpieczenia społecznego. Jestem do dyspozycji w razie nawet najbardziej banalnych pytań i problemów, które jednak zdarzają się ze względu na różnice kulturowe. Aby nowi pracownicy szybko poczuli się jak w domu, wspieram ich także w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Staram się nawiązać kontakt z odpowiednimi klubami, organizacjami, zrzeszeniami. Warto również wspomnieć o doradztwie przy wyborze odpowiedniego kursu językowego. Ponieważ język jest kluczem nie tylko do rozwoju w sferze zawodowej, ale i pomaga w integracji.
Na końcu jeszcze jedna ważna informacja dla osób, które zastanawiają się nad pracą za naszą zachodnią granicą. Jeśli zainteresuje Cię oferta pracy na terenie Niemiec, rekruter pośredniczący pomiędzy kandydatem z Polski a niemiecką firmą, nie pobierze od Ciebie zapłaty za pośrednictwo pracy, pomoc w relokacji czy wsparciu przy formalnościach.