Czas czytania - 3 min
Wykonywanie przesunięć międzymagazynowych
Jednym z obowiązków farmaceuty w aptece jest wykonywanie przesunięć międzymagazynowych. Jest to dosyć łatwe zadanie, jeśli zna się podstawy i zasady, według których powinno się je robić. Przeczytaj artykuł i poznaj je!

Kiedy można wykonać przesunięcia międzymagazynowe (MM)?
Przesunięcia wykonuje się między aptekami, które należą do tej samej spółki – innymi słowy posiadają ten sam NIP. Dzieje się to z tego względu, że apteka nie może dystrybuować leków dla innej apteki. W obrębie aptek należących do tego samego przedsiębiorcy lub podmiotu nie jest to traktowane jako sprzedaż i jest dozwolone prawnie.
Jakie preparaty można przesuwać, a jakich nie?
Między aptekami można przesuwać zarówno leki, jak i suplementy oraz wyroby medyczne. Wątpliwości budzi przesuwanie następujących preparatów.
Preparaty termolabilne
Można je przesuwać pod warunkiem, że zostaną zapewnione odpowiednie warunki przewozu przesunięcia.
Środki odurzające
Środki odurzające dostępne bez recepty z grupy III-N można przesuwać bez ograniczeń dotyczących maksymalnej ilości substancji odurzającej w jednej sprzedaży, pamiętając o tym, że przesunięcie międzymagazynowe nie jest sprzedażą.
Preparaty psychotropowe
Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje z apteki na podstawie recept innych niż specjalnie oznakowane albo zapotrzebowań mogą być wydawane preparaty zawierające:
1) środki odurzające grupy II-N;
2) substancje psychotropowe grup III-P i IV-P.
W związku z tym wydawanie leków psychotropowych w inny sposób może być traktowane jako naruszenie prawa.
Jak wykonać przesunięcia międzymagazynowe?
W tzw. kamsofcie przesunięcia MM wykonujemy w module “Sprzedaż„. Najpierw klikamy w Operacje magazynowe.

Następnie klikamy F2 Nowa, potem Pusta i wybieramy „Przesunięcie MM„.

Dalej wybieramy opcję Odbiorca stały, chyba, że nie mamy założonej karty dla apteki, dla której wykonujemy przesunięcie. Wtedy powinniśmy zrobić to w pierwszej kolejności.

Następnie klikamy F7 szukaj wg: Numeru NIP i wpisujemy numer NIP naszego podmiotu. Po wyświetleniu listy aptek wybieramy tę, do której kierujemy przesunięcie międzymagazynowe. Zatwierdzamy wybór poprzez dwukrotnie kliknięcie Enter. W tym miejscu pojawia się bufor, w którym dodajemy preparaty. Następnie możemy wysłać mailowo plik dla apteki lub skorzystać z systemu iRAP, jeśli apteki są do niego podpięte. W tym celu wybieramy Ctrl+F10 oraz jedną z poniższych opcji.

Potem drukujemy (F10) dwie kopie dokumentu przesunięcia, z czego jedna zostaje w naszej aptece, a drugą wysyłamy do apteki razem z preparatami. Teraz już możemy zapakować nasze preparaty i wysłać je.
Co zrobić w przypadku błędnie wykonanego przesunięcia?
Zdarza się, że musimy zrobić korektę przesunięcia. Jeśli nie wysłaliśmy jeszcze przesunięcia do apteki mailowo ani fizycznie, możemy je usunąć poprzez F8 Usuń. Jeśli jednak chcemy wykonać korektę jednej pozycji, wybieramy przesunięcie i korzystamy z funkcji F6 korekta.
Źródła
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (tekst jednolity, Dz.U. 2021 poz. 166).
- Materiały własne autora