Ikona zegar

Czas czytania - 11 min

13 porad na pierwszy dzień pracy – nie tylko w aptece!

To będzie Twoja szczęśliwa 13-stka! Choć pierwszy dzień pracy może wydawać się niemałym wyzwaniem, można się do niego przygotować, aby był komfortowy, owocny, a nawet przyjemny. Jak to zrobić? Mamy przepis na Twój pomyślny debiut w trzynastu krokach!

Pierwszy dzień pracy - jak wypaść dobrze?

Ile możesz – ustal przed przyjściem do pracy

Jak tylko otrzymasz informację, kiedy masz się stawić do pracy, zapytaj, jak masz się przygotować do pierwszego dnia. Osoba, która kontaktuje się z Tobą w tej sprawie, niezależnie od tego, czy jest to bezpośredni przełożony czy osoba z kadr, powinna przekazać Ci wszystkie praktyczne informacje dotyczące pierwszego dnia. Jeżeli tak się nie stanie, śmiało pytaj. To ważne, żeby tego pierwszego dnia czuć się pewnie i komfortowo.

W trakcie telefonu dotyczącego przyjęcia do pracy emocje mogą wziąć górę i ważne pytania mogą wylecieć z głowy, dlatego od razu powiedz, że w razie gdybyś chciał coś doprecyzować lub o coś dopytać, to pozwolisz sobie na bezpośredni kontakt. Po rozmowie na spokojnie zastanów się, co musisz lub chcesz wiedzieć, żebyś po pierwszym dniu w nowej pracy mógł mówić o sukcesie.

Co spakować na pierwszy dzień w pracy

Nigdy do końca nie wiesz, jak ten pierwszy dzień będzie wyglądał, więc przygotuj się na różne scenariusze i różne potrzeby – żeby czuć się komfortowo i ułatwić sobie ten stresujący dzień. Podczas pierwszego dnia mogą Ci się przydać następujące rzeczy:

 • dowód osobisty,
 • pieniądze,
 • teczka/koszulka na dokumenty,
 • notes i długopis,
 • telefon + ładowarka,
 • butelka wody,
 • kubek,
 • chusteczki,
 • leki (np. przeciwbólowe lub te, których potrzebujesz ze względu na obecny stan zdrowia),
 • lekka przekąska (np. owoc),
 • lunchbox z bardziej sycącym posiłkiem,
 • coś do odświeżenia oddechu (Tic Tac, guma do żucia, odświeżacz do ust, nitka dentystyczna),
 • coś do odświeżenia się (dezodorant, chusteczki nawilżane, wkładki higieniczne/tampony/podpaski itp.),
 • kosmetyki pielęgnacyjne i do poprawy makijażu (np. pomadka pielęgnacyjna do ust, szminka, puder sypki, bibułki matujące do twarzy),
 • szczotka do włosów / grzebień (jeżeli potrzeba),
 • w razie potrzeby: buty na zmianę, parasol, koszulka na zmianę.

Wybierz z powyższej listy to, co jest Ci potrzebne, żebyś czuł się pewnie w różnych sytuacjach. Jeżeli o czymś zapomnisz, a w ciągu dnia okaże się przydatne, zapytaj, czy ktoś może Cię poratować. Nie wstydź się poprosić o chusteczkę, coś do pisania czy wodę. 

Pierwszy dzień w pracy - co wziąć ze sobą?
Nigdy do końca nie wiesz, jak ten pierwszy dzień będzie wyglądał, więc przygotuj się na różne scenariusze i różne potrzeby (fot. Shutterstock)

Pierwszy dzień w pracy a stres

Nie znamy osoby, która przed pierwszym dniem w pracy byłaby pozbawiona stresu. Przejmujemy się tym, czy sobie poradzimy z nowymi obowiązkami, czy polubią nas nowi koledzy i koleżanki, czy dojedziemy do pracy na czas. Wszystko, co nowe i nieznane, powoduje niepokój. To naturalne, dlatego daj sobie przyzwolenie na emocje i poruszenie. Ważne tylko, żeby był to stan mobilizujący i kontrolowany, a nie paraliżujący.

Wyśpij się, spakuj dzień przed, żeby rano gorączkowo nie biegać w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy. Nastaw budzik nieco wcześniej niż zwykle, żeby na spokojnie się przygotować, zjeść pożywne śniadanie i dojechać do miejsca pracy odpowiednio wcześniej. Do siedziby firmy przyjdź punktualnie. Spóźnienie w pierwszym dniu pracy to wielkie faux-pas, może sprawić, że już na wstępie stracisz kredyt zaufania.

W opanowaniu stresu pomogą również techniki relaksacyjne, jak głębokie oddechy, aktywność fizyczna, wizualizacje i afirmacje czy odprężająca muzyka. Pozytywne nastawienie to podstawa. Nie traktuj tego dnia jako zło konieczne i przykry obowiązek, ale nowe, ekscytujące wyzwanie, szansę na rozwój i sukces, okazję na poznanie nowych ludzi.

Jednocześnie nie bądź dla siebie surowy – każdy kiedyś przeżywał swój pierwszy dzień. Może sam nieraz byłeś w tym położeniu, przypomnij sobie ten okres. Daj sobie czas. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz lepiej.

Plan pierwszego dnia w nowej pracy

Pierwszy dzień w pracy ma zazwyczaj charakteru onboardingu, czyli wdrożenia nowego pracownika w najważniejsze zagadnienia dotyczące jego stanowiska i funkcjonowania firmy. Wprowadzenie może przybrać formę mniej lub bardziej sformalizowanych cyklów szkoleń.

Twój przełożony z pewnością od razu po Twoim przyjściu spotka się, żeby przedstawić Ci plan na cały dzień. Przygotuj się na intensywny dzień, wycisz telefon i wszystkie rozpraszacze, aby w pełni skupić się na wprowadzeniu.

Jeżeli w trakcie kolejnego z rzędu szkolenia uznasz, że potrzebujesz przerwy, powiedz o tym przełożonemu. Czasami program pierwszego dnia może być przeładowany i przez to mnie skuteczny. Warto w tym dniu dać pracownikowi przestrzeń zarówno na „twarde”, jak i „miękkie” kwestie. Luźne rozmowy zapoznawcze, zwyczajne obserwowanie pracy kolegów czy orientacyjne spacery po firmie to też część potrzebnego wdrożenia.

W opanowaniu stresu pomogą również techniki relaksacyjne, jak głębokie oddechy, aktywność fizyczna, wizualizacje i afirmacje czy odprężająca muzyka (fot. Shutterstock)

Formalności podczas pierwszego dnia w pracy

Połowa pierwszego dnia w pracy to zazwyczaj formalności, czyli podpisywanie dokumentów kadrowych, takich jak umowa dotycząca warunków zatrudnienia, kwestionariusz osobowy, regulamin, RODO, dyspozycja przelewu wynagrodzenia na rachunek bankowy czy oświadczenie o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Jeżeli podpisujesz umowę o pracę, przygotuj dokumenty potrzebne do jej sporządzenia, tj.: świadectwa pracy, świadectwa ukończenia szkoły oraz przebytych szkoleń i kursów, orzeczenie lekarskie sporządzone po odbytym badaniu wstępnym.

Przygotuj się także na szkolenie wstępne BHP, po którym uzyskasz pisemne zaświadczenie o możliwości bezpiecznego podjęcia pracy na swoim stanowisku.

Kwestie techniczne i praktyczne

Zanim zaczniesz pracę, otrzymasz narzędzia pracy, które pozwolą Ci wykonywać swoje zadania zawodowe. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska, mogą to być samochód, komputer, telefon, strój służbowy czy karty dostępu.

Jeżeli korzystasz z nowych technologii, firmowy technik powinien przygotować Ci sprzęt. W przypadku komputera są to zazwyczaj specjalistyczne programy, poczta elektroniczna, pakiet aplikacji biurowych czy firmowy komunikator. Jeżeli będziesz korzystać z telefonu, sprawdź, czy masz wgrane wszystkie potrzebne aplikacje i kontakty oraz akcesoria, takie jak ładowarka, instrukcja itp.

Pamiętaj: Przy przekazaniu narzędzi służbowych zostaniesz poproszony o podpisanie dokumentów, co przyjmujesz do użytkowania.

Połowa pierwszego dnia w pracy to zazwyczaj formalności, czyli podpisywanie dokumentów kadrowych (fot. Shutterstock)

Strój na pierwszy dzień w pracy

Jak się ubrać, że zrobić dobre wrażenie i wypaść profesjonalnie? Najlepiej jeśli zapytasz o dress code swojego pracodawcy. On powinien Cię nakierować, co będzie adekwatne czy wręcz potrzebne. W zależności od miejsca pracy, czasami to firma zapewnia odzież służbową, czasami musisz samodzielnie zadbać o swoją garderobę.

Żeby czuć się komfortowo i „na miejscu”, zapytaj o podstawowe wytyczne dotyczące stroju służbowego. Nawet jeżeli pracodawca zapewnia Ci ubiór do pracy, możesz dopytać o bazę stylizacji, buty, akcesoria czy nawet makijaż, manicure lub fryzurę. Wszystko będzie zależne od specyfiki Twojej pracy.

Jeżeli w Twoim miejscu pracy panuje dowolność ubioru, pierwszego dnia pracy postaw na minimalistyczną klasykę.

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz

Pierwsze wrażenie determinuje komunikacja werbalna, ale w większej mierze komunikacja pozawerbalna, na którą składają się gesty, mimika twarzy, postawa ciała, dotyk, głos czy wygląd fizyczny. Skupmy się na tym ostatnim, ponieważ możemy się do niego odpowiednio wcześniej przygotować. 

Aby być dobrze ocenionym podczas pierwszego dnia w pracy, zadbaj o odpowiednią stylizację. Zacznij od wyboru stroju, który powinien być schludny i profesjonalny. Sprawę ułatwi Ci pytanie o pracowniczy dress code. Warto się wcześniej dowiedzieć, jaki kod ubioru panuje w Twojej firmie, aby nie popełnić faux pas i nie wystąpić ani zbyt casualowo, ani zbyt elegancko. Z dwojga złego lepiej przesadzić w drugą stronę. Szykowny strój będzie bowiem wyrażał Twój wysoki szacunek do pracy i współpracowników, a także będzie świadczył o Tobie jako o osobie gustownej, profesjonalnej, poważnej i godnej zaufania.    

Warto się wcześniej dowiedzieć, jaki kod ubioru panuje w Twojej firmie, aby nie popełnić faux pas i nie wystąpić ani zbyt casualowo, ani zbyt elegancko (fot. Shutterstock)

Daj się poznać

Pasywna postawa często towarzyszy nowym pracownikom. Jest ona wskazana, ale do pewnego stopnia. Dobrze jest wyrazić żywe zainteresowanie nie tylko zakresem swoich obowiązków, ale i drugim człowiekiem. Jeżeli mamy możliwość, poświęćmy uwagę również naszym współpracownikom, pamiętając przy tym, by nie przekroczyć na początku cienkiej granicy między życzliwością a wścibstwem

Na początek przygotuj też kilka słów na swój temat. Opowiedz o swojej zawodowej historii, ale i o tym, co Cię interesuje, czym zajmujesz się poza pracą. Może okaże się, że masz w swoim dziale osobę, która pasjonuje się tym samym, co Ty. To będzie dodatkowy plus na początek. Przejdź się po innych działach i przywitaj się z każdą nowo widzianą osobą. Daj się poznać i zapamiętać.

Coś na przełamanie lodów

Uśmiech ma moc. Bądź otwarty i przyjaźnie nastawiony do nowo poznanych osób. Ważne byś był naturalny i szczery, a nie sztuczny i wystudiowany. Nadmierny entuzjazm i ciągła wesołość będą z kolei przesadą – możesz zostać uznany za śmieszka i mało poważnego człowieka.

Na pierwsze spotkanie z współpracownikami możesz przygotować coś słodkiego do kawy – to miły gest, który zostanie doceniony nawet przez tych, którzy zazwyczaj unikają słodyczy. Drobne, podzielne słodkości będą zawsze mile widziane, a te własnej roboty szczególnie.

Przejdź się po innych działach i przywitaj się z każdą nowo widzianą osobą. Daj się poznać i zapamiętać (fot. Shutterstock)

Okaż zaangażowanie

Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Zwłaszcza jeśli jesteś pierwszy raz w danym miejscu i wszystko jest Ci obce. Nie bój się prosić o pomoc, pytaj i notuj. Żywo interesuj się tym, co dotyczy Twojego stanowiska, zakresu obowiązków i firmy. Tylko wtedy szybciej się wdrożysz i zyskasz uznanie w oczach swoich przełożonych. Wyrażaj zaciekawienie również tym, co mówią Twoi współpracownicy, nawet jeżeli nie dotyczy to stricte pracy. Ludzie oczekują uwagi, nawet jeżeli jesteśmy im obcy. Słuchaj i zadawaj pytania, ale nie bądź zbyt natrętny i niedyskretny. Pamiętaj, że dopiero się poznajecie.

Notuj

Nowe imiona i nazwiska, lista zadań, oficjalne procedury i niepisane zasady… Pierwszego dnia ogrom informacji może Cię przytłoczyć, dlatego nie wahaj się wszystkiego zapisywać. Na początku może Ci się wydawać, że wszystko zapamiętasz i na bieżąco na pewno tak będzie. Ale nadmiar świeżej wiedzy może już następnego dnia częściowo wyparować. Zamiast udawać, że pamiętasz, lub kilka razy pytać o to samo, notuj. Potem możesz wrócić do zapisków i skuteczniej utrwalić sobie nową wiedzę.

Nie bój się prosić o pomoc, pytaj i notuj. Żywo interesuj się tym, co dotyczy Twojego stanowiska, zakresu obowiązków i firmy (fot. Shutterstock)

Integruj się

Wykorzystuj każdą okazję, żeby bliżej poznać swoich przełożonych i współpracowników. Przerwa na kawę, wspólny lunch, szansa na small talk w korytarzu – angażuj się w każdej towarzyskiej sytuacji. Pamiętaj, że aby zbudować dobre relacje w pracy, musisz pokazać się nie tylko od strony profesjonalnej, ale również tej „miękkiej”. Nie musisz od razu dzielić się szczegółami z życia prywatnego (na początku znajomości to nawet niewskazane), ale daj się poznać jako sympatyczny, interesujący człowiek, z którym praca będzie przyjemnością.

Podziękuj za pierwszy dzień

Na koniec dnia podziękuj przełożonemu i wszystkim współpracownikom za ten pierwszy dzień. Szczególne podziękowania skieruj do osoby, która Cię wprowadzała i szkoliła. Doceń jej zaangażowanie i poświęcony czas, bardzo możliwe, że zrobiła to kosztem swoich obowiązków. Taki uprzejmy gest na „do widzenia” pozostawi dobre wrażenie i będzie przepustką do wsparcia ze strony doświadczonych kolegów w kolejnych dniach szkoleniowych.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celach analitycznych, reklamowych oraz do realizacji usług. Pliki cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Szczegółowe informacje w zakresie polityki prywatności i zasad wykorzystania plików cookies dostępne są TUTAJ.