Czas czytania - 4 min
Uwaga na nieuczciwych pracodawców – jak nie dać się złapać?
Wybór pierwszego miejsca pracy i pracodawcy to ważny etap na początku kariery zawodowej farmaceutów. Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań oraz uniknąć niepotrzebnego stresu. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, jak rozpoznać dobrego pracodawcę, a także jak nie dać się złapać nieuczciwej firmie.

Na jakie zachowania pracodawcy należy zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej pierwsze spotkanie pracownika z potencjalnym pracodawcą. Warto pamiętać, że rozmowa ta to także świetna okazja do zadawania pytań pracodawcy i rozwiania wątpliwości, a nie tylko odpowiadanie na zadawane pytania. Zobaczmy, jakie zachowania ze strony pracodawcy powinny zapalić u nas czerwoną lampkę.
Informacje osobiste
Należy zwrócić szczególną uwagę na pytania pracodawcy o życie prywatne i plany na przyszłość. Niedopuszczalne jest wypytywanie potencjalnego pracownika o plany dotyczące np. założenia rodziny i chęci urodzenia dziecka w najbliższym czasie. Podobnie – nie należy pytać o wyznawaną wiarę, poglądy polityczne czy orientację seksualną.
Gotowość do poświęceń
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może również zapytać o naszą dyspozycyjność i gotowość do pracy w ramach nadgodzin. Ma to szczególne znaczenie na rynku farmaceutów, gdzie braki kadrowe są bardzo widoczne. Należy jednak pamiętać, że w podpisywanej umowie powinny być jasno określone godziny i miejsce pracy. Ewentualne dodatkowe godziny powinny zależeć od woli pracownika. Nieuczciwy pracodawca będzie chciał wymusić na pracowniku dodatkowe godziny albo pracę w innej aptece (szczególnie w przypadku sieci aptecznych). W ten sposób uzależnia np. premię motywacyjną od wyrabianych godzin dodatkowych.
Wyrabianie targetów
Podobnie jest w przypadku konieczności wyrabiania tzw. koszyków sprzedażowych. W niektórych firmach wysokość wynagrodzenia i premii uzależniona jest mocno od wyrabiania targetów i założonych planów odsprzedażowych. Warto szukać takich miejsc, gdzie to wykształcony farmaceuta będzie mógł – bez straty dla swojego portfela – polecić pacjentowi preparat zgodnie ze swoją wiedzą i przekonaniem.
Szybka decyzja
Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca naciska na nas, wywiera presję, oczekuje szybkiej decyzji o podjęciu pracy, a najlepiej – podpisania umowy o pracę od razu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, zachowajmy ostrożność. Nie dajmy się zmanipulować. Rynek pracy dla farmaceutów jest dosyć korzystny. A przyszły pracownik potrzebuje czasu, aby podjąć decyzję, czy chce związać swoją przyszłość z tą firmą.
W razie wątpliwości, czy pracodawca jest uczciwy i gra fair, warto poszukać informacji na forach dla farmaceutów. Tam od byłych lub obecnych pracowników możemy dowiedzieć się, jak faktycznie wygląda praca od podszewki.
Jak znaleźć dobrego pracodawcę?
Chociaż ofert pracy dla farmaceutów nie brakuje, zawsze warto poszukać takiego pracodawcy, który spełni nasze oczekiwania – nie tylko w kwestii zarobków, ale także spełniania misji zawodu i etyki. Sprawdźmy, co może okazać się kluczowe.
Szanse na rozwój
Warto szukać aptek ogólnodostępnych, które otwarte są na zmiany i zwiększanie zakresu swoich usług – np. o wykonywanie szczepień ochronnych lub wykonywanie przeglądów lekowych. Taki pracodawca najprawdopodobniej da nam możliwości do dalszego rozwoju i poszerzania swoich kompetencji.
Benefity pozapłacowe
Ważne mogą też być dodatkowe profity związane z danym pracodawcą – korzystne ubezpieczenie grupowe, dodatkowa opieka medyczna czy karta sportowa. Warto spytać również o możliwość finansowania szkoleń i kursów. Pracodawca, który opłaca udział w konferencjach naukowych lub studia podyplomowe, to cenna zdobycz.
Atmosfera w zespole
Oczywiście ważna jest również atmosfera w pracy i relacje międzyludzkie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można zapytać o rotację pracowników. Jeśli jest spora, pracodawca może unikać odpowiedzi na to pytanie. A to może oznaczać, że atmosfera w pracy jest nie najlepsza, lub są inne czynniki, przez które zatrudnieni pracownicy szukają innego etatu.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówk, ułatwią podjęcie decyzji, z jakim pracodawcą związać się na początku aptecznej ścieżki. 🙂
Źródła
- Materiały własne autora