Czas czytania - 3 min
Punkty edukacyjne i składki – o czym farmaceuta musi wiedzieć?
Dla magistrów farmacji nauka nie kończy się na studiach. Są oni zobligowani do uczestniczenia w różnego kursach, webinarach w celu zdobywania nowej wiedzy. Do innych obowiązków należy także opłacanie składek członkowskich. Przeczytaj post i sprawdź wszystkie najważniejsze informacje!

Punkty edukacyjne
Farmaceuci pracujący w aptekach, hurtowniach mają obowiązek ciągłego rozwoju, a za każdą szkoleniową aktywność przyznawane są punkty edukacyjne. W 5-letnim okresie edukacyjnym farmaceuta musi zebrać 100 punktów edukacyjnych.
Wśród punktów edukacyjnych należy wyróżnić ich dwa rodzaje: punkty twarde i punkty miękkie:
- twarde punkty edukacyjne – przyznawane za udział w kursach i szkoleniach, najczęściej zakończonych testową weryfikacją zdobytej wiedzy.
- miękkie punkty edukacyjne –przyznawane za konferencyjne wystąpienia, publikacje naukowe.
Co ważne, co najmniej 50% wszystkich punktów, wymaganych w danym okresie edukacyjnym, muszą stanowić punkty twarde. Aktywności przyznające punkty tego typu organizowane są przez tzw. jednostki szkolące (np. uczelnie), posiadające akredytację od dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Tematy i forma szkoleń
Wśród tematów szkoleń ciągłych, za które farmaceuta może otrzymać punkty, w rozporządzeniu wymienia się:
- opiekę farmaceutyczną,
- postępy nauk farmaceutycznych,
- zdrowie publiczne,
- prawo farmaceutyczne,
- nowoczesne metody zarządzania apteką,
- wyroby medyczne,
- suplementy diety,
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- udzielanie pierwszej pomocy,
- badania kliniczne.
Formy zdobywania punktów również określone są rozporządzeniem, razem z ich wartością.Są to:
- wykłady;
- e-szkolenia na platformach edukacyjnych;
- uzyskanie tytułu naukowego;
- kursy w ramach specjalizacji;
- opublikowanie artykułu;
- publikacja autorska książki z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu;
- wygłoszenie referatu, np. na konferencji lub posiedzeniach towarzystw naukowych, NIA czy OIA;
- udział bierny w konferencji;
- sprawowanie opieki nad studentem;
- pełnienie funkcji kierownika specjalizacji.
Wydłużenie terminu – czy to możliwe?
W przypadku problemów z uzyskaniem wystarczającej liczby punktów, można wnioskować do OIA o wydłużenie danego okresu edukacyjnego o maksymalnie 24 miesiące. Wydłużenie jednego okresu edukacyjnego nie wpływa na zmianę terminu rozpoczęcia kolejnego.
Kiedy rozpoczyna się okres edukacyjny po stażu?
Dla farmaceutów, którzy uzyskali PWZ w danym roku, okres edukacyjny rozpoczyna się 1 stycznia roku następnego, natomiast dla osób uczestniczących w przeszkoleniu uzupełniającym – pierwszego dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym zakończono przeszkolenie.
Składki edukacyjne dla farmaceutów
Każda osoba, której zostaje przyznane prawo wykonywania zawodu farmaceuty, zostaje wpisana do rejestru farmaceutów oraz na listę członków okręgowej izby aptekarskiej.
Z chwilą wpisania na listę członków, farmaceutów obowiązują obligatoryjne składki członkowskie. Składka członkowska wynika z przynależności do izby, a nie z samego faktu wykonywania pracy zawodowej.
Wysokość składki oraz terminy płatności są podejmowane przez poszczególne izby w formie uchwał. nieopłacanie przez farmaceutę składek członkowskich przez okres dłuższy niż 24 miesiące może skutkować skreśleniem farmaceuty z rejestru farmaceutów.