Czas czytania - 3 min
Farmacja kliniczna – jak to wygląda w Polsce?
Specjalizacje po studiach farmaceutycznych to dodatkowe szkolenia lub kursy, które umożliwiają farmaceutom poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności w konkretnej dziedzinie. Wybór odpowiedniej specjalizacji zależy m.in. od zainteresowań i celów zawodowych. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów specjalizacji, które przyczyniają się do doskonalenia jakości opieki farmaceutycznej. Jedną z nich jest farmacja kliniczna. Dowiedz się więcej o byciu farmaceutą klinicznym!

Czym jest farmacja kliniczna?
Aby móc właściwie podejść do tematu, na początku warto wyjaśnić pojęcie farmacji klinicznej. Według Europejskiego Stowarzyszenia Farmacji Klinicznej to specjalizacja, która koncentruje się na zapewnieniu bezpiecznego, skutecznego i racjonalnego stosowania leków u pacjentów. Jej głównym celem jest osiągnięcie optymalnych wyników terapeutycznych dla każdego pacjenta, jak również minimalizacja ryzyka działań niepożądanych i interakcji między lekami.
Rola farmaceuty klinicznego w Polsce
Obecnie farmaceutę klinicznego spotkamy najczęściej w szpitalu. Bardzo często jest on częścią zespołu terapeutycznego, co wiąże się z tym, że ma bezpośredni kontakt z pacjentem. Analizują oni skład leków, dawkowanie, sposoby podawania i inne czynniki, które mogą w jakikolwiek sposób zaburzać leczenie pacjenta. Dodatkowo monitorują oni postępy farmakoterapii, kontrolując efektywność substancji leczniczych i występowanie ewentualnych skutków ubocznych. Mogą oni odgrywać również istotną rolę w edukacji pacjentów na temat korzystania z leków, zrozumienia zaleceń lekarskich i minimalizacji ryzyka działań niepożądanych
Kształcenie i wyzwania zawodowe farmaceuty klinicznego
Farmacja kliniczna jest niezwykle istotna w zapewnianiu bezpiecznej i skutecznej opieki zdrowotnej.
Ze względu na rosnące zainteresowanie, w Polsce istnieje możliwość ukończenia tej specjalizacji na wybranych uczelniach akademickich – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Aby móc uczestniczyć w rekrutacji, brane są pod uwagę m.in.
- okres wykonywania zawodu,
- liczbę publikacji (i ich wykaz),
- stopień naukowy.
Warto dodać, że uczestnictwo w zajęciach w ramach tej specjalizacji jest płatne. Obecnie nie ma jednak wielu farmaceutów klinicznych, jednak ze względu na duże zainteresowanie i zapotrzebowanie, sytuacja ta może się już niedługo zmienić.
Farmaceuta kliniczny – istotny element zespołu
Farmaceuta kliniczny stanowi bardzo ważny element w zespole szpitalnym. Jego zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta, połączone z fachową wiedzą na temat działania leków przekładają się na optymalne efekty terapeutyczne. Należy pamiętać, że zawód ten jest obarczony bardzo wysoką odpowiedzialnością. Mimo to warto podejmować wyzwania, poparte chęcią rozwoju i pomocy innym.
To Cię też zainteresuje: Kariera w badaniach klinicznych – poznaj kolejne szczeble!
Źródła
- Farmacja kliniczna – przegląd specjalizacji. Apteka Szpitalna.
(https://aptekaszpitalna.pl/aktualnosci/farmacja-kliniczna-przeglad-specjalizacji/, opublikowano: 16.09.2020, dostęp: 2.10.2023) - Farmaceuta kliniczny – wyzwania, oczekiwania i przyszłość w Polsce. MGR.FARM.(https://mgr.farm/aktualnosci/farmaceuta-kliniczny-wyzwania-oczekiwania-i-przyszlosc-w-polsce, opublikowano: 27.05.2022, dostęp: 2.10.2023)