Czas czytania - 2 min
Jak wygląda e-recepta i jak przebiega jej realizacja?
Dokładnie od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania e-recepty, czyli elektronicznego odpowiednika recepty papierowej. W poniższym artykule omówimy jak ona wygląda i jak przebiega jej realizacja.

Wygląd e-recepty
E-recepta składa się z dwóch części:
- Część graficzna (wizualna): zawiera dane pacjenta, osoby wystawiającej receptę, podmiotu leczniczego, nr oddziału NFZ oraz nazwę leku, jego postać, dawkę, sposób dawkowania; w tej części mogą się pojawić dodatkowe adnotacje od osoby ordynującej.
- Część techniczna: zawiera dane pacjenta, osoby realizującej receptę, miejsce realizacji oraz listę leków, jakie zawiera pakiet recept.

Przeczytaj również jak wykonać korektę e-recepty.
Realizacja e-recepty od strony farmaceuty – na co zwrócić uwagę?
Farmaceuta na podstawie danych z e-recepty wydaje pacjentowi leki. Poniżej znajduje się kilka istotnych faktów, które należy znać podczas realizacji e-recepty.
Ważne informacje
- Należy sprawdzić datę wystawienia recepty. Jeśli w przeciągu 30 dni od daty wstawienia nie zostało wydane żadne opakowanie leku, a lekarz zaznaczył realizację roczną, farmaceuta musi odliczyć, ile opakowań leku mógł zużyć pacjent od momentu wystawienia recepty.
- Należy zaznaczyć częściową lub całkowitą realizację recepty. Możemy dodać adnotacje. Nanosimy je przykładowo w przypadku wydania leku w innej dawce (np. na życzenie pacjenta), innym opakowaniu niż wypisane (np. w przypadku wypisania nieistniejącego opakowania).
- Przed zafiskalizowaniem tworzy nam się Dokument Realizacji Recepty (DRR), czyli elektroniczne otaksowanie recepty. Dokument ten tworzy się automatycznie, po realizacji każdej e-recepty.
- Brak jakichkolwiek danych jest wychwytywany przez system Kamsoft. Można to sprawdzić w module „Kontrola”. Kamsoft umożliwia też dodanie uwag (komentarzy), które będą widoczne przy kolejnej realizacji tej samej recepty. Jest to przydatna funkcja podczas wykonywania obliczeń możliwej do wydania ilości leku. Kolejna osoba może opierać się na obliczeniach wykonanych wcześniej przez nas.